Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień”

ul. Grzonki 1, 47-400 Racibórz
centrala: 32 415 31 36, 32 415 86 89

sekretariat: tel/ fax: 32 415 20 01
e-mail: sekretariat@zlota-jesien-dps.pl

1 | 2 | 3 | 4

środa 17 lipiec 2024
Dostosuj:

W dniu 11 czerwca br. w naszym Domu obchodziliśmy uroczysty jubileusz setnych urodzin naszej wieloletniej mieszkanki Pani Marii Obuchowskiej. Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji solenizantki. W tym dniu Pani Marii towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”.

Wśród zaproszonych gości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych – Pan Marek Kurpis Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego oraz Pan Jacek Wojciechowicz Prezydent Miasta Raciborza. Życzenia i listy gratulacyjne złożyli także przedstawiciele Urzędu Stanu Cywilnego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszyscy goście życzyli jubilatce zdrowia i pomyślności na kolejne lata życia.  Wspólny czas minął w miłej i serdecznej atmosferze, był też okazją do zaprezentowania sylwetki i życiorysu jubilatki. Na tą okazję została także przygotowana wystawa prac Pani Marii Obuchowskiej o tematyce sakralnej. Wyjątkowy charakter prezentowanych haftów oprócz ich piękna, wynika z rzadko spotykanej techniki haftu koralikowego.

Krótki życiorys jubilatki

Pani Maria Obuchowska urodziła się w Chodorowie, na dzisiejszej Ukrainie, gdzie ukończyła 7 klas szkoły podstawowej i 2 lata szkoły handlowej. Gdy miała 15 lat wybuchła II wojna światowa. Po wojnie została przesiedlona do Rzeszowa, gdzie w późniejszych latach pracowała w fabryce motocykli. Po przyjeździe do Raciborza pracowała w laboratorium w raciborskiej cukrowni, a następnie ukończyła 3 letnie Liceum Pedagogiczne, które mieściło się przy ul. Opawskiej. Na początku jubilatka nie chciała być nauczycielem, dlatego poszła do pracy w Prezydium, gdzie przez ok 3 lata była odpowiedzialna za obsługę sekretariatu Prezydenta Miasta Raciborza - Pana Józefa Kozika i wiceprezydenta Pana Szczyrkowowskiego.

Gdy już przekonała się do pracy nauczyciela uczyła dzieci w Wojnowicach, Łubowicach i w Miedoni. Ostatnią szkołą, w której pani Maria wychowywała młodzież była Szkoła Podstawowa nr 11 w Raciborzu przy ul. Opawskiej, pracując wówczas głównie jako nauczyciel klas 1-3 i w świetlicy szkolnej. ”. Pani Maria realizowała się również rodzinnie, wychowała 2 dzieci, doczekała się czworo wnuków i troje prawnuków.

Pan Maria Obuchowska to kobieta wielu talentów, w ciągu całego życia była zaangażowana w sprawy kościoła oraz społeczności lokalnej. Pani Maria jest również uzdolniona artystycznie - przez wiele lat haftowała i wyszywała piękne obrazy i wizerunki świętych.

W Kościele przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu prowadziła misteria męki Pańskiej, jasełka i wiele innych inicjatyw religijnych. Swoje pasje przeniosła do DPS „Złota Jesień” służąc w naszej kaplicy do dnia dzisiejszego. Wcześniej organizowała różne imprezy okolicznościowe o tematyce patriotycznej i religijnej w naszym Domu.

Pani Maria zamieszkała w naszej placówce w 1988 roku - 36 lat temu i jest w historii naszego Domu jedną z najdłużej mieszkających tu osób.

Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień”

ul. Grzonki 1, 47-400 Racibórz
centrala: 32 415 31 36, 32 415 86 89

sekretariat: tel/ fax: 32 415 20 01
e-mail: sekretariat@zlota-jesien-dps.pl

Kierownictwo

Dyrektor DPS ” Złota Jesień”
mgr Małgorzata Krawczyńska
tel. 32 415 20 01

Strony obsługiwane są przez sekretariat w dni robocze w godzinach od 7.00 – 15.00.